In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

postheadericon Dwudniowe spotkanie przyjaciół

W dniach 27-28 października 2017 r. w ramach Projektu „Transgraniczna edukacja w zielonej klasie dla lepszej przyszłości” realizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy oraz Freie Schule Boxberg/O.L z Niemiec, gościliśmy grupę 32 uczniów z partnerskiej szkoły w Boxberg O.L. Podczas dwudniowego spotkania wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach na terenie naszej szkoły oraz zwiedziliśmy Jelenią Górę.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

W ramach pobytu uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych- kulinarnych, podczas których w nowo utworzonej pracowni kulinarnej przygotowywali czekoladowe ciasto z bakaliami na bazie czerwonej fasoli oraz soki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Komponowali również popularne gęste owocowo – warzywne napoje tzw. smufi. Degustacjom nie było końca. Koszt wyposażenia pracowni to około 38 000,00 zł z tego 85% dofinansowane zostało przez Unię Europejską.

Na warsztatach komunikacyjnych młodzież miała za zadanie rozwiązać zagadki oraz wspólnie zbudować most z „niczego”, czyli karteczek, makaronu itp. Sprawdzianem poprawnie wykonanego zadania był przejazd po moście zabawkowego samochodziku. Wszystkie grupy starały się jak najlepiej wspólnymi siłami wywiązać z zadanego zadania, niestety nie wszystkie mosty okazały się na tyle mocne by podołać wyzwaniu. Współpraca w grupie uczniów polskojęzycznych i niemieckojęzycznych zbliżyły ich do siebie i wymusiły potrzebę komunikacji.

 

Podczas warsztatów tanecznych uczniowie mieli możliwość wspólnej zabawy przy muzyce, zrelaksowania się oraz rozruszania wszystkich grup mięśniowych, robili to z zadowoleniem i pasją.

Na sali gimnastycznej uczestniczyli w zajęciach sportowych z zakresu samoobrony, które prowadzili przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Karate, uczniowie poznali podstawowe zasady zachowania w sytuacjach trudnych, w jaki sposób wybronić się w przypadku nagłego ataku i jak go odeprzeć.

Wszystkie zajęcia prowadzone były w sposób kompetentny i ciekawy dla uczniów, o czym świadczył wynik Ewaluacji poszczególnych zajęć.

W drugim dniu pobytu nasi uczniowie w ramach preorientacji zawodowej mogli się sprawdzić w zawodzie przewodnika po mieście Jelenia Góra. Po wcześniejszych przygotowaniach z instruktorami języka niemieckiego przedstawiali naszym gościom historię miasta oraz jego zabytków. Mimo brzydkiej pogody nasi partnerzy słuchali swoich gospodarzy z uwagą i zainteresowaniem. Po wspólnym obiedzie w Kuchni Polskiej - degustacji polskich potraw oraz licznych uściskach rozstaliśmy się, by wkrótce wiosną znów się zobaczyć , tym razem w Boxberg O.L.

Tekst i zdjęcia: Koordynator projektu Julita Odelga

Zapraszamy Państwa na wędrówkę w Dolinę Pałaców i Ogrodów, do „niebiańskiej okolicy”, gdzie są „potężne góry na południu i spokojna sielskość na północy”. Gdzie królują lasy, stawy, gaje i najpiękniejsze łąki. Gdzie wielonarodowe i wielokulturowe dziedzictwo jest dumą obecnych mieszkańców gminy, inspiracją do wzbogacania swojej małej ojczyzny własną wyobraźnią i pracą, dla zadowolenia odwiedzających ją turystów. W gminie Mysłakowice położonej między Karkonoszami i Rudawami Janowickimi, w widłach rzeki Łomnicy, Jedlicy i Bobru, wśród wzgórz cudownie wkomponowane w przyrodę zamki i pałace stanowią unikalne zespoły parkowo-pałacowe tworząc niezwykle cenny historyczny krajobraz kulturowy.Proponujemy Państwu odwiedzenie letnich rezydencji, które przez stulecia były własnością arystokratycznych rodów m.in. Schafgotschów, rodziny Zedlitz oraz Hohenzollernów, a na początku XIX w zlokalizował tu swoją rezydencję król pruski Fryderyk Wilhelm III.

q1q2

Warto zatem zobaczyć letnie rezydencje Hohenzollernów w Mysłakowicach, Karpnikach i Wojanowie, siedzibę Fryderyka i Fryderyki hr von Reden w Bukowcu, „Dom Wdowy” i pałac rodziny v. Küster w Łomnicy, neorenesansowy pałac w Wojanowie-Bobrowie „Pałac Dębowy” w Karpnikach, ruiny pałacu v. Deckerów w Dąbrowicy, ślady zamku Sokolec w Górach Sokolich. Przepiękny krajobraz, dobrze rozwinięta baza turystyczna ( około 1000 miejsc noclegowych ), szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, możliwość uprawiania wspinaczki skałkowej to tylko niektóre dodatkowe atuty potwierdzające atrakcyjność tej okolicy. Niewątpliwą atrakcją gminy Mysłakowice są również domy tyrolskie, z bogato zdobionymi balkonami.Stanowią unikalny, oryginalny i jedyny w Polsce typ architektury drewnianej, przez co są świetną wizytówką dla turystów i przyjezdnych gości odwiedzających Mysłakowice.

q3q4

Wiele z tych domów służy jako gospodarstwa agroturystyczne, a w jednym z nich znajduje się muzeum tyrolskie, przedstawiające wydarzenia związane z przybyciem Tyrolczyków na te tereny. Nie będziecie Państwo mieli problemów ze znalezieniem noclegów w Dolinie Pałaców i Ogrodów, w gminie Mysłakowice czekają na Was wykwintne hotele, ośrodki kolonijno-wypoczynkowe, przytulne pensjonaty, schroniska i gospodarstwa agroturystyczne, które oprócz miejsc noclegowych oferują ciekawy program pobytu. Możecie liczyć na degustacje lokalnych specjałów oraz gościnność gospodarzy.

gazetka1

 

karkonosze_logotyp_rgb

 

 

 

alt